Тимчасові  інструкції для викладачів щодо розміщення на Web-порталі „Матеріалів для підготовки студентів до лекцій”

 

Звертаємо Вашу увагу, що усі матеріали готуються з дотриманням таких параметрів форматування: розмір шрифта – 14pt; при цьому заголовки та підзаголовки виділяються напівтовстим шрифтом і можливо ще курсивом. Бажаним є використання для заголовків та підзаголовків кольорів – синій або червоний. В якості зразку оформлення матеріалів потрібно використовувати матеріали кафедри хірургії з урологією.

 

Матеріали для підготовки студентів до лекцій призначені для попереднього ознайомлення студентів з лекційним матеріалом, їх загального орієнтування, можливості попередньо підготувати лектору запитання.

Такі матеріали повинні включати текстову інформацію, малюнки, слайди, таблиці, посилання на відеофільми, посилання на інші Веб-сайти.

При підготовці таких матеріалів для певної дисципліни слід дотримуватися наступного загального порядку дій.

1. Створити папку  у Вашому комп’ютері, в якій будуть розміщуватися матеріали усіх лекцій. Це робиться таким чином:

- виберіть в головному системному меню програму „Мои документы”:

 

 - у вікні, що з’явилося, натиснувши праву кнопку мишки і викликавши таким чином контексне меню, виберіть в ньому команди „Создать” і потім „Папку”:

 

 - з’явиться нова папка з іменем за припущенням „Новая папка”. Введіть з клавіатури інше ім’я папки, в якій зберігатимуться матеріали до лекцій, наприклад, „Лекції”:

 

 

та натисніть на клавіатурі клавішу Enter. Папка з іменем „Лекції”, яка щойно створилася як підпапка папки „Мои документы”, призначена для збереження матеріалів для підготовки до лекцій з Вашої дисципліни.

2. Створити нові документи Microsoft Word для розміщення  „Матеріалів для підготовки студентів до лекцій”. Це робиться таким чином:

- зайдіть на Веб-портал університету і відкрийте робочу програму з Вашої дисципліни. Для цього на Веб-порталі виберіть послідовно команди „Інтранет”, логін та пароль для входу в Інтранет, „На допомогу студентам”, „Робочі програми”, назва Вашої кафедри, назва Вашої дисципліни (якщо вона відрізняється від назви кафедри), рік навчання, мова. У підтверджуючому вікні  про відкриття документу Word, що з’явиться, натисніть „Открыть”. Робоча програма включає тематичний план лекцій у вигляді таблиці. Виділіть мишкою назву першої лекції з дисципліни (у нашому прикладі – це „Захворювання щитовидної залози”) і виберіть команди головного  меню „Правка”, „Копировать”[i].

- зайдіть в папку „Лекції”, яка була створена на першому кроці. Початково вона порожня:

 - ставши у будь-якому вільному місці папки, викличте правою клавішею мишки контекстне меню і виберіть в ньому команди „Создать”, „Документ Microsoft Word”:

 

- у папці з’являється новий документ, для якого пропонуються ввести нове ім’я[ii]:

Зверніть увагу, що ім’я лекції, назву якої ми зараз хочемо ввести, знаходиться в буфері пам’яті. Тому єдине, що зараз потрібно зробити – це вивести вміст буфера пам’яті. Це робиться таким чином. Встановіть вказівник мишки над синім фоном тексту „Документ Microsoft Word і натисніть праву клавішу мишки для виклику контекстного меню, в якому виберіть команду „Вставить”:

 

Назва документа зміниться на „Захворювання щитовидної залози”. Для завершення редагування назви документу натисніть Enter:

 

 

 - зараз ми можемо також вставити назву лекції у матеріал даної лекції. Для цього запустимо даний документ, двічі натиснувши його мишкою:

 

і також вставимо назву лекції, вибравши команди меню „Правка”, „Вставить”[iii]:

 

Електронний документ для розміщення матеріалів до лекції „Захворювання щитовидної залози” створено.

Для того, щоб створити такі ж електронні документи для інших лекцій даної навчальної дисципліни, слід послідовно повторити дії даного пункту 2.

Після того, як створено порожні електронні документи для розміщення матеріалів для підготовки студентів до лекцій,

 

 

 можна приступати до їх наповнення матеріалами.

 

3. Наповнити документи для лекцій електронними матеріалами – текстовим матеріалом, малюнками, слайдами, таблицями, відеофрагментами та відеофільмами, посиланнями на Веб-сторінки Інтернет. Тут може бути використана (за виключенням основного підручника або посібника) інформація як з Веб-порталу університету: електронна бібліотека[iv], навчальні лазерні компакт-диски, навчальні таблиці, так і інформація з інших ресурсів Інтернет. Нижче подано основні кроки по наповненню інформацією електронних документів матеріалів для лекцій.

 

Вставка фрагменту навчального посібника, підручника або монографії з розділу Веб-порталу „Електронна бібліотека”

При формуванні матеріалів до лекції „Лапароскопічні методи лікування жовчокам’яної хвороби” нам потрібно використати текстовий матеріал монографії  [Л.Я.Ковальчук і ін. Лапароскопічна хірургія жовчних шляхів. – Тернопіль-Рівне: Вертекс, 1997. – 155 с.]:

 

 Електронна версія монографії знаходиться на Веб-порталі університету в розділі „Електронна бібліотека”. Це робиться таким чином:

- запустіть електронний документ для матеріалів до лекції „Лапароскопічні методи лікування жовчокам’яної хвороби” вибравши „Мои документы”, „Лекції”, „Лапароскопічні методи лікування жовчокам’яної хвороби”;

- зайдіть до розділу „Електронна бібліотека”. Для цього на Веб-порталі виберіть: „Інтранет”, логін та пароль входу в Інтранет, „На допомогу студентам”, „Електронна бібліотека”;

- відкрийте монографію „Лапароскопічна хірургія...”. Для цього виберіть назву дисципліни – в даному випадку „Хірургія”, та у списку літуратури відшукайте вищевказану монографію і натисніть по її назві. Запуститься програма Adobe Acrobat Reader[v], в якій відкриється монографія:

 

 

- перейдіть на сторінку, з якої Вам потрібно взяти матеріал. Це можна зробити трьома способами – смугою прокрутки праворуч, шляхом вибору в полі сторінки , вибираючи сторінку в панелі макетів сторінок :

 

- перейдіть в режим виділення текстової інформації натиснувши на панелі інструментів кнопку [vi]. Виділіть мишкою інформацію, яку ми бажаємо скопіювати і виберіть команди меню “Edit”, “Copy”:

 

 

Таким чином інформація скопійована у буфер пам’яті;

- поверніться в електронний документ для лекції „Лапароскопічні методи лікування жовчокам’яної хвороби”, вибравши кнопку  на панелі задач;

- встановіть курсор в потрібне місце документу і виберіть команди „Правка”, „Вставить”. Після цього вибраний фрагмент з’явиться в документі[vii]:

 

 

Вставка таблиці з розділу Веб-порталу „Навчальні таблиці”

У матеріали для підготовки до лекції потрібно вставити навчальну таблицю „Механізм дії місцевоанестезуючих засобів”. Для цього:

- запустіть електронний документ для матеріалів до лекції,  вибравши „Мои документы”, „Лекції”, „Назва лекції”;

- зайдіть до розділу „Навчальні таблиці”. Для цього на Веб-порталі виберіть: „Інтранет”, логін та пароль входу в Інтранет, „На допомогу студентам”, „Навчальні таблиці”;

- відшукайте потрібну таблицю „Механізм дії місцевоанестезуючих засобів” і запустіть її:

 

 

- виділіть мишкою зображення яке потрібно скопіювати і натисніть команди меню „Правка”, „Копировать”:

 

- активуйте електронний документ для матеріалів до лекції і встановіть в документі курсор у потрібне місце. Виберіть команди меню „Правка”, „Вставить”. Таблиця з’явиться в документі.

 

Вставка фрагменту з навчального компакт-диску з розділу Веб-порталу „Навчальні лазерні компакт-диски”

При формуванні матеріалів для підготовки студентів до лекції „Гострі хірургічні захворювання органів черевної порожнини. Варіанти клінічного перебігу, диференціальна діагностика” нам потрібно вставити фрагмент книги з навчального лазерного компакт-диску „Шпитальна хірургія” (в 3 ч., „Укрмедкнига”, 1998).

Інтранет-версія компакт-диску знаходиться на Веб-порталі університету в розділі „Навчальні лазерні компакт-диски”. Це робиться таким чином[viii]:

- запустіть електронний документ для матеріалів до лекції „Гострі хірургічні захворювання органів черевної порожнини. Варіанти клінічного перебігу, диференціальна діагностика” вибравши „Мои документы”, „Лекції”, „Гострі хірургічні захворювання”;

- зайдіть до розділу „Навчальні лазерні компакт-диски”. Для цього на Веб-порталі виберіть: „Інтранет”, логін та пароль входу в Інтранет, „На допомогу студентам”, „Навчальні лазерні компакт-диски”;

- відкрийте компакт-диск „Шпитальна хірургія”. Для цього виберіть назву дисципліни – в даному випадку „Хірургія”, та у списку компакт-дисків – вищевказаний компакт-диск і натисніть його по назві. У вікні програми Interet Explorer запуститься Інтранет-версія компакт-диску, де Вам слід відшукати потрібний фрагмент;

- помітьте потрібний фрагмент мишкою. Зверніть увагу, що він може включати і малюнки, фотографії, таблиці, посилання на відео і ін. Усе це можна скопіювати в наш електронний документ. Достатньо лише зараз вибрати в меню команди „Правка”, „Копировать”. Таким чином інформація скопійована у буфер пам’яті;

- поверніться в електронний документ для лекції „Гострі хірургічні захворювання органів черевної порожнини. Варіанти клінічного перебігу, диференціальна діагностика”, вибравши кнопку  на панелі задач;

- встановіть курсор в потрібне місце документу і виберіть команди „Правка”, „Вставить”. Після цього вибраний фрагмент з’явиться в документі:

 

 

Вставка посилання на відеофільм з навчального компакт-диску з розділу Веб-порталу „Навчальні лазерні компакт-диски”

Дивись на аналогічний розділ в „Матеріалах для підготовки студентів до практичних занять”

 

Вставка посилання на відеофільм з розділу Веб-порталу „Навчальні відеофільми”

У матеріали до лекції „Захворювання щитовидної залози” нам потрібно вставити посилання на навчальний відеофільм „Операція на щитоподібній залозі”, який знаходиться на Веб-порталі в розіділі „Навчальні відеофільми”. Для цього:

- запустіть електронний документ для матеріалів до лекції „Захворювання щитовидної залози” вибравши „Мои документы”, „Лекції”, „Захворювання щитовидної залози”;

- зайдіть до розділу „Навчальні відеофільми”. Для цього на Веб-порталі виберіть: „Інтранет”, логін та пароль входу в Інтранет, „На допомогу студентам”, „Навчальні відеофільми”;

- знайдіть відеофільм „Операція на щитоподібній залозі”  та запустіть його на перегляд;

- у вікні програми Internet Explorer в полі „Адрес” знаходиться Інтранет-адреса відеофільму:

 

Її потрібно скопіювати в буфер пам’яті. Для цього виділіть її мишкою та виберіть команди меню „Правка”, „Копировать”. Таким чином адреса відеофільму скопійована у буфер пам’яті

 

 

- поверніться в електронний документ для лекції „Захворювання щитовидної залози”, вибравши кнопку  на панелі задач;

- встановіть курсор в потрібне місце документу і виберіть команди „Вставка”, „Гиперссылка...”. Після цього з’явиться вікно вставки гіперпосилання:

 

 

Встановіть курсор у поле Адрес. Сюди потрібно ввести адресу відеофільма (нагадаємо, що вона зараз знаходиться у буфері пам’яті). Тому достатньо на клавіатурі натиснути одночасно Ctrl+V. У полі „Текст” вводиться текст, який для даного гіперпосилання відповідатиме в документі. В даному випадку введемо просто – Video:

 

 

і натиснемо кнопку „ОК”. В документі з’явилося посилання на відеофільм розділу „Навчальні відеофільми”:

 

 

Вставка посилання на Веб-сайт в Інтернеті

В матеріали до лекції нам потрібно вставити посилання на сайт Інституту хірургії та трансплантології АМН України -- http://surgery.org.ua/index.phtml. Для цього:

- в електронному матеріалі лекції, який ми готуємо встановіть курсор в потрібне місце;

- виберіть команди меню „Вставка”, „Гиперпересылка”. У вікні, що з’явилося:

в полі „Адрес” введіть електронну адресу сайту інституту -- http://surgery.org.ua/index.phtml, а в поле „Текст” призначення посилання, наприклад, -- Інститут хірургії та трансплантології АМН України:

 

 

і натисніть ОК.

При цьому в документі з’явилося посилання:

 

при натисненні на яке потрапляємо на сайт Інституту  хірургії:

 

 

Збереження документу у вигляді Веб-сторінки

Документ, який розроблявся, є файлом документу програми Microsoft Word. Більш прийнятним форматом для перегляду в Інтернет є документи формату .html, або просто „Веб-сторінки”. Саме документи html використовують усі можливості програм-броузерів Internet Explorer, оскільки саме для них вони і розроблялись. Використовуватимемо найпростіший спосіб перетворення документів Word у Веб-сторінки.

Припустимо, що матеріали до лекції „Тра­в­ми гру­д­ної клі­т­ки. Кла­си­фі­ка­ці­я. Клі­ні­ка. Ді­а­г­но­с­ти­ка. Лі­ку­ва­ль­на та­к­ти­ка. По­ка­зи до хі­ру­р­гі­ч­но­го лі­ку­ван­ня. Ви­ди опе­ра­ти­в­них втру­чань” повністю готові і зберігаються у файлі „Тра­в­ми гру­д­ної клі­т­ки”, який знаходиться серед інших матеріалів в папці „Лекції”:

 

 

Зараз нам потрібно перетворити даний файл у Веб-сторінку. Для цього:

- запустіть файл „Травми грудної клітки” у програмі Word;

- виберіть команди головного меню „Файл”, „Сохранить как...”:

 

 

 - у полі „Тип файла” виберіть „Веб-страница”:

 

 

і натисніть „Сохранить”;

- Документ прийняв вигляд Веб-сторінки:

 

 яка зберігається у тій же папці в однойменному файлі „Травми грудної клітки”, але з розширенням htm. Окремо зберігаються малюнки цієї Веб-сторінки – у підпапці „Травми грудної клітки.files”:

 

 

Зверніть увагу, що далі при розміщенні на Веб-портал слід буде поміщати саме файл „Травми грудної клітки.htm” та підпапку „Травми грудної клітки.files”.

 

4. Розміщення документу на Веб-порталі у розділі  „Матеріали для підготовки студентів до лекцій”

 Таким чином на попередніх етапах ми вже створили матеріали для підготовки студентів до лекцій з „Хірургії” для студентів 5-го курсу на українській мові. Причому у вигляді Веб-сторінок. Вони знаходяться в папці „Лекції” на нашому комп’ютері. Зараз необхідно їх розмістити на Веб-порталі. Для цього:

- зайдіть в папку „Лекції” із створеними електронними документами:

 

- помітьте мишкою файли матеріалів для лекцій[ix]. Натисніть команди меню „Правка”, „Копировать”:

 

 

- зайдіть в мережу Інтранет університету та пройдіть авторизацію Вашої кафедри. А саме, натиснувши кнопку „Авторизація”, введіть логін та пароль Вашої кафедри:

 

- з’являється вікно для представлення навчально-методичних матеріалів Вашої кафедри:

 

- підпапка “lectures_stud” призначена для розміщення матеріалів для підготовки студентів до лекцій. Зайдіть в дану підпапку

 і виберіть назву навчальної дисципліни[x]. В даному випадку –  „Хірургія”. З’являється вікно вибору року навчання:

 

- вибираємо 5-й курс:

 

- вибираємо мову – „Українська”:

 

Перед нами порожня папка, куди нам слід вставити матеріали до лекцій;

- для вставки файлів з буферу пам’яті виберіть команди меню „Правка”, „Вставить”:

 

Матеріали для лекцій – на Веб порталі.

 


Тимчасові  інструкції для викладачів щодо розміщення на Web-порталі „Матеріалів для підготовки студентів до практичних занять”

 

Звертаємо Вашу увагу, що усі матеріали готуються з дотриманням таких параметрів форматування: розмір шрифта – 14pt; при цьому заголовки та підзаголовки виділяються напівтовстим шрифтом і можливо ще курсивом. Бажаним є використання для заголовків та підзаголовків кольорів – синій або червоний. В якості зразку оформлення матеріалів потрібно використовувати матеріали кафедри хірургії з урологією.

 

При підготовці таких матеріалів для певної дисципліни слід дотримуватися наступного загального порядку дій.

1. Створити папку  у Вашому комп’ютері, в якій будуть розміщуватися матеріали усіх практичних занять. Це робиться таким чином:

- виберіть в головному системному меню програму „Мои документы”:

 

 

 - у вікні, що з’явилося, натиснувши праву кнопку мишки і викликавши таким чином контексне меню, виберіть в ньому команди „Создать” і потім „Папку”:

 

 - з’явиться нова папка з іменем за припущенням „Новая папка”. Введіть з клавіатури інше ім’я папки, в якій зберігатимуться матеріали до практичних занять, наприклад, „Практичні заняття”:

 

 

та натисніть на клавіатурі клавішу Enter. Папка з іменем „Практичні заняття”, яка щойно створилася як підпапка папки „Мои документы”, призначена для збереження матеріалів для підготовки до практичних занять з Вашої дисципліни.

2. Створити нові документи Microsoft Word для розміщення  „Матеріалів для підготовки студентів до практичних занять”. Це робиться таким чином:

- зайдіть на Веб-портал університету і відкрийте робочу програму з Вашої дисципліни. Для цього на Веб-порталі виберіть послідовно команди „Інтранет”, логін та пароль для входу в Інтранет, „На допомогу студентам”, „Робочі програми”, назва Вашої кафедри, назва Вашої дисципліни (якщо вона відрізняється від назви кафедри), рік навчання, мова. У підтверджуючому вікні  про відкриття документу Word, що з’явиться, натисніть „Открыть”. Робоча програма включає тематичний план практичних занять у вигляді таблиці. Виділіть мишкою назву першого практичного заняття з дисципліни (у нашому прикладі – це „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром”) і виберіть команди головного  меню „Правка”, „Копировать”.

- зайдіть в папку „Практичні заняття”, яка була створена на першому кроці. Початково вона порожня:

 - ставши у будь-якому вільному місці папки, викличте правою клавішею мишки контекстне меню і виберіть в ньому команди „Создать”, „Документ Microsoft Word”:

 

- у папці з’являється новий документ, для якого пропонуються ввести нове ім’я:

Зверніть увагу, що ім’я практичного заняття, назву якого ми зараз хочемо ввести, знаходиться в буфері пам’яті. Тому єдине, що зараз потрібно зробити – це вивести вміст буфера пам’яті. Це робиться таким чином. Встановіть вказівник мишки над синім фоном тексту „Документ Microsoft Word і натисніть праву клавішу мишки для виклику контекстного меню. В якому виберіть команду „Вставить”:

Назва документа зміниться на „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром”. Для завершення редагування назви документу натисніть Enter:

 - зараз ми можемо також вставити назву практичного заняття у матеріал даного практичного заняття. Для цього запустимо даний документ, двічі натиснувши його мишкою:

 

 

і також вставимо назву практичного заняття, вибравши команди меню „Правка”, „Вставить”:

 

Електронний документ для розміщення матеріалів до практичного заняття  „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром” створено.

Для того, щоб створити такі ж електронні документи для інших практичнихзанять даної навчальної дисципліни, слід послідовно повторити дії даного пункту 2.

Після того, як створено порожні електронні документи для розміщення матеріалів для підготовки студентів до практичних занять,

 

 

 можна приступати до їх наповнення матеріалами.

 

3. Наповнити документи для практичних занять електронними матеріалами – текстовим матеріалом, малюнками, слайдами, таблицями, відеофрагментами та відеофільмами, посиланнями на Веб-сторінки Інтернет. Тут може бути використана (за виключенням основного підручника або посібника) інформація як з Веб-порталу університету: електронна бібліотека, навчальні лазерні компакт-диски, навчальні таблиці, так і інформація з інших ресурсів Інтернет. Нижче подано основні кроки по наповненню інформацією електронних документів матеріалів для практичних занять.

 

Вставка фрагменту навчального посібника, підручника або монографії з розділу Веб-порталу „Електронна бібліотека”

Дивись на аналогічний розділ в „Матеріалах для підготовки студентів до лекцій”

 

Вставка таблиці з розділу Веб-порталу „Навчальні таблиці”

Дивись на аналогічний розділ в „Матеріалах для підготовки студентів до лекцій”

 

Вставка фрагменту з навчального компакт-диску з розділу Веб-порталу „Навчальні лазерні компакт-диски”

Дивись на аналогічний розділ в „Матеріалах для підготовки студентів до лекцій”

 

Вставка посилання на відеофільм з навчального компакт-диску з розділу Веб-порталу „Навчальні лазерні компакт-диски”

При формуванні матеріалів для підготовки студентів до практичного заняття „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром” нам потрібно вставити посилання на відеофільм „Супрадуоденальна холедохолітотомія” з навчального лазерного компакт-диску „Шпитальна хірургія” (в 3 ч., „Укрмедкнига”, 1998).

Інтранет-версія компакт-диску знаходиться на Веб-порталі університету в розділі „Навчальні лазерні компакт-диски”. Це робиться таким чином:

- запустіть електронний документ для матеріалів до практичного заняття „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром” вибравши „Мои документы”, „Практичні заняття”, „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром”;

- зайдіть до розділу „Навчальні лазерні компакт-диски”. Для цього на Веб-порталі виберіть: „Інтранет”, логін та пароль входу в Інтранет, „На допомогу студентам”, „Навчальні лазерні компакт-диски”;

- відкрийте компакт-диск „Шпитальна хірургія”. Для цього виберіть назву дисципліни – в даному випадку „Хірургія”, та у списку компакт-дисків – вищевказаний компакт-диск і натисніть його по назві. У вікні програми Interet Explorer запуститься Інтранет-версія компакт-диску, де Вам слід відшукати потрібний відеофільм;

- запустіть відеофільм на перегляд;

- у вікні програми Internet Explorer в полі „Адрес” знаходиться Інтранет-адреса відеофільму:

 

 

 

Її потрібно скопіювати в буфер пам’яті. Для цього виділіть її мишкою та виберіть команди меню „Правка”, „Копировать”. Таким чином адреса відеофільму скопійована у буфер пам’яті

 

 

- поверніться в електронний документ для практичного заняття „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром”, вибравши кнопку  на панелі задач;

- встановіть курсор в потрібне місце документу і виберіть команди „Вставка”, „Гиперссылка...”. Після цього з’явиться вікно вставки гіперпосилання:

 

 

Встановіть курсор у поле Адрес. Сюди потрібно ввести адресу відеофільма (нагадаємо, що вона зараз знаходиться у буфері пам’яті). Тому достатньо на клавіатурі натиснути одночасно Ctrl+V:

 

У полі „Текст” вводиться текст, який для даного гіперпосилання відповідатиме в документі. В даному випадку введемо просто – Video:

 

 

і натиснемо кнопку „ОК”. В документі з’явилося посилання на відеофільм з компакт-диску:

 

 

Вставка посилання на відеофільм з розділу Веб-порталу „Навчальні відеофільми”

 

Виділення основного матеріалу, на який студентам слід звернути увагу в першу чергу

У матеріалах до практичного заняття „Пострезекційні та постваготомні синдроми. Постхолецистектомічний синдром” потрібно виділити в якості основного матеріалу фрагмент „Класифікація хвороб оперованого шлунка”. Вважаємо, що перед Вами вже є відкритий електронний документ даного заняття, що форматується. Тоді:

- виділіть мишкою потрібний фрагмент документу:

 

- виберіть команди меню: „Формат”, „Границы и заливка”, „Заливка” і серед запропонованих кольорів – світло-жовтий або світло-коричневий колір:

 

і натисніть ОК:

 

 

Вставка посилання на Веб-сайт в Інтернеті

Дивись на аналогічний розділ в „Матеріалах для підготовки студентів до лекцій”

 

Вставка посилань на літературні джерела з розділу „Електронна бібліотека”

 

Збереження документу у вигляді Веб-сторінки

Дивись на аналогічний розділ в „Матеріалах для підготовки студентів до лекцій”

 

4. Розміщення документу на Веб-порталі у розділі  „Матеріали для підготовки студентів до практичних занять”

Таким чином на попередніх етапах ми вже створили матеріали для підготовки студентів до практичних занять з „Хірургії” для студентів 5-го курсу на українській мові. Причому у вигляді Веб-сторінок. Вони знаходяться в папці „Практичні заняття” на нашому комп’ютері. Зараз необхідно їх розмістити на Веб-порталі. Для цього:

- зайдіть в папку „Практичні заняття” із створеними електронними документами:

 

- помітьте мишкою файли матеріалів для практичних занять. Натисніть команди меню „Правка”, „Копировать”:

 

 

- зайдіть в мережу Інтранет університету та пройдіть авторизацію Вашої кафедри. А саме, натиснувши кнопку „Авторизація”, введіть логін та пароль Вашої кафедри:

 

- з’являється вікно для представлення навчально-методичних матеріалів Вашої кафедри:

 

- підпапка “classes_stud” призначена для розміщення матеріалів для підготовки студентів до практичних занять. Зайдіть в дану підпапку

 і виберіть назву навчальної дисципліни[xi]. В даному випадку –  „Хірургія”. З’являється вікно вибору року навчання:

 

- вибираємо 5-й курс:

 

- вибираємо мову – „Українська”:

 

Перед нами порожня папка, куди нам слід вставити матеріали до практичних занять;

- для вставки файлів з буферу пам’яті виберіть команди меню „Правка”, „Вставить”:

 

Матеріали для практичних занять – на Веб порталі.

 

 

Примітки[i] Дії по копіюванню інформації в буфер пам’яті і подальшій її вставці з буфера пам’яті можна також виконувати за допомогою контексного меню, що викливається правою кнопкою мишки і вибираючи в ньому відповідно команди „Копировать”, або ж „Вставить”. Також для таких дій в ряді програм (зокрема ті, що входять в пакет Microsoft Office) створені спеціальні кнопки копіювання   та вставки . Ці ж дії в деяких випадках можна виконати за допомогою одночасного натиснення клавіш Ctrl+Ins, Ctrl+C (Копіювати), та Shift+Ins, Ctrl+V (Вставити).

[ii] Зверніть увагу, що припускається що на у Вашій операційній системі встановлено покажчик „Приховувати розширення зареєстрованих типів файлів”, який встановлюється та перевіряється через вікно:

 

 

яке викликається командами „Сервис”, „Свойства папки” програми „Проводник”.

[iii] Зверніть увагу, що назва електронного документа, де зберігаються матеріали до лекції може бути  дещо коротшою від назви самої лекції. Таким чином можна поступати у випадках, коли назва лекції складається з кількох речень (це має місце і в даному прикладі). Всередині ж документу вказується повна назва лекції.

[iv] тут безперешкодно можна використовувати матеріали підручників, посібників та монографій, виданих у видавництві „Укрмедкнига” та тих, на які є письмова згода власників авторських прав. Для того, щоб виготовити електронні копії інших літературних джерел і розмістити їх у розділі „Електронна бібліотека”, слід отримати на це письмову згоду власників авторських прав (авторів і в певних випадках видавництв) (див. на Веб-порталі „Накази” – „Про дотримання авторських прав...”).

[v] вважається, що у Вас встановлена програма Adobe Acrobat Reader, за допомогою якої відкриваються .pdf-файли. Дана програма є безкоштовною і вільно розповсюджується через Інтернет. Якщо ж в силу якигось причин вона у Вас не встановлена, то її можна відшукати на сайті www.adobe.com.

[vi] У деяких версіях Adobe Acrobat Reader кнопки для виділення текстової та графічної інформації можуть відрізнятися від описаних в даній інструкції.

[vii] Важливо не забувати про збереження змін в електронному документі, який Ви готуєте, що найпростіше робити одночасним натисненням клавіш Shift+F12.

[viii] Зверніть увагу, що мова йде про копіювання інформації з Інтранет-версій компакт-дисків. Якщо ж подібним чином Ви скопіюєте інформацію з компакт-диску, що знаходиться у приводі Вашого CD-ROMа, то в користувачів „Матеріалів для підготовки...” не працюватимуть посилання на відео і інші сторіки.

[ix] Якщо потрібно помітити мишкою декілька різних файлів та папок, то найпростіше це зробити таким чином – натисніть і не відпускайте на клавіатурі клавішу Ctrl. І тепер, як звичайно, натискайте мишкою по файлах та папках, які потрібно помітити.

[x] якщо їх на кафедрі викладається декілька, то для цього в папці “lectures_stud” потрібно попередньо створити підпапки дисциплін. Це робиться як створення папок в програмі „Мой компьютер”

[xi] якщо їх на кафедрі викладається декілька, то для цього в папці “lectures_stud” потрібно попередньо створити підпапки дисциплін. Це робиться як створення папок в програмі „Мой компьютер”